Traviata - Superwidowisko

Kończymy sezon artystyczny 2018/2019 a jak co roku robimy spektakularnie i Superwidowisko wraz z Operą Wrocławską. Ostania szansa na zobaczenie i posłuchanie nas przed wakacjami to operowy przebój Giuseppe Verdiego Traviata. Historię zawiłej i burzliwej miłości Vilotetty i Alfredo wyreżyserowała Grażyna Szapołowska. Ars Cantandi wraz z Akademickim Chórem Politechniki Wrocławskiem wspiera chór Opery Wrocławskiej pod kierownictwem Anny Grabowskiej-Borys oraz m.in. solistów związanych z Ars Cantandi tj. Jadwigę Postrożną (w roli Flory) – Jadzia udziela chórowi lekcji emisji i Kubę Michalskiego (w roli Marchese d'Obigny) – byłego chórzysty Ars Cantandi. Za nagłośnienie odpowiedzialny jest również jeden z naszych tenorów – Grzegorz Bieńko. Superwidowisko zostanie wystawione 28, 29 i 30 czerwca (piątek-niedziela) o godz. 20:30 przy budynku Opery Wrocławskiej, od strony pl. Wolności.

A my mamy kilka gorących ujęć z prób z tygodnia przedpremierowego (cześć ze zdjęć pochcodzi z portalu dlastudenta.pl). Więcej możecie zobaczyć tutaj:  https://wroclaw.dlastudenta.pl/teatr/wydarzenie/teatr,traviata-proba-prasowa,173201,1487087.html#photo-anchor,traviata-proba-prasowa,173201,1487087.html#photo-anchor

oraz na naszych profilach na FB: https://www.facebook.com/ChorUE/ i Instagramie @chor_arscantandi

 • Traviata 2
 • Traviata 3
 • traviata 10
 • traviata 11
 • traviata 5
 • traviata 6
 • traviata 7
 • traviata 8
 • traviata
 • traviata12

 

Wielkie Widowisko Muzyczne - Carl Orff CARMINA BURANA

2 marca w premierowym wydarzeniu w krakowskim ICE Congress Centre mieliśmy okazję zaśpiewać kantatę Carmina Burana Carla Orffa dla prawie dwóch tysięcy osób. Ten trzyczęściowy zbiór utworów, oparty na średniowiecznych pieśniach został wykonany w formie widowiska łączącego muzykę i obrazy filmowe w projekcie organizowanym przez Agencję Artystycznę PRO MUSICA.

Na scenie wystąpiło ponad sto osób. Nasz chór miał okazję współpracować z austriacką orkiestrą Jugendsymphonieorchester Tulln, pod batutą Hansa-Petea Manser, a także z wybitnymi solistami - Anną Ciereszko (sopran), Jackiem Jaskułą (baryton) oraz Tomaszem Traczem (tenor).

Poniżej galeria zdjęć z wydarzenia.

 • Carmina_Krakow_1
 • Carmina_Krakow_10
 • Carmina_Krakow_11
 • Carmina_Krakow_12
 • Carmina_Krakow_13
 • Carmina_Krakow_2
 • Carmina_Krakow_3
 • Carmina_Krakow_4
 • Carmina_Krakow_5
 • Carmina_Krakow_6

 

 

Konkrus Musica in Urbe w Bydgoszczy - nasze nagrania

Zapewne nie mogliście być z nami w Bydgoszczy?


Nic straconego! Z dumą  dzielimy się naszymi nagraniami wykonanymi podczas konkursu, w którym zostaliśmy zwycięzcami w kategorii chórów mieszanych oraz przywieźliśmy ze sobą nagrodę za najlepsze wykonanie utworu kompozytora bydgoskiego - “In te domine speravi” Łukasza Urbaniakawa.

Nagrania zostały wuykonane w Katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja  i w Domu Polskim w Bydgoszczy.

Niemilczący Milicz - warsztaty chóralne 2019

1 Milicz

Jak co roku, na warsztaty chóralne czekaliśmy z wytęsknieniem i uśmiechem na ustach. Niejeden miniony wyjazd owiany został legendą, poza tym tradycyjnie tylko ten jeden raz w roku można zostać pasowanym na prawdziwego chórzystę. W piątek o 18.00 rzuciliśmy więc wszystko i na złamanie karku pognaliśmy do Milicza, gdzie nie pierwszy już raz mieliśmy okazję cieszyć się wyjątkową gościnnością mieszkańców.

Myli się jednak ten, kto zakłada, że pojechaliśmy tam odpoczywać i mitrężyć! Pracowaliśmy niestrudzenie przez cały wyjazd - nad nowym repertuarem, harmonią, i co najważniejsze, wyjątkowo intensywnie nad chóralną integracją (która jest niezbędna do poprawnego śpiewania unisono).

 

Zaczęliśmy, oczywiście, od próby, żeby śpiewająco zainaugurować nadchodzący weekend. PAni dyrygent jeszcze nie dognała na miejsce, ale nic nie było już w stanie powstrzymać naszych dobrych chęci, warsztaty rozpoczęliśmy więc pod batutą jej asystenta, a zarazem zaprawionego chórzysty, Szymona.

Próba trwała dość długo, ale później i tak, jak zawsze, znaleźliśmy w sobie siłę i chęci na wspólne siedzenie i na nocne chórzystów rozmowy.Na zdjęciach Szymon na początku i na końcu warsztatów:

2 Milicz

3 Milicz

Jak na prawdziwe ranne ptaszki przystało, spotkaliśmy się kilka godzin później, żeby  - wypoczęci (PAni) oraz trochę mniej wypoczęci (basy) - rozgrzać głosy i przygotować się do całodziennego śpiewu. Plotki głoszą, że część osób wstała jeszcze wcześniej, żeby uskutecznić poranną jogę, ale nie znalazłam na to żadnych dowodów.

 

Za to na zdjęciach widoczna sekcja męska wieczorem i na porannej próbie: 4 Milicz

5 Milicz

Po mocnej kawie i porządnej rozśpiewce, byliśmy gotowi podjąć wyzwanie rozczytywania nowych utworów. Tym razem na bydgoski konkurs i festiwal chórów “Musica in Urbe”, który ma się odbyć już pod koniec kwietnia. Sekcję męską poprowadził nieoceniony, słynący z anielskiej cierpliwości Przemysław Borys, pomagający chórowi w zajęciach z emisji głosu.

I choć zazwyczaj wydaje nam się, że energia PAni dyrygent jest niewyczerpana, nawet ona musiała znaleźć chwilę na odpoczynek, więc i my mogliśmy udać się na zasłużoną przerwę.

 

Za zdjęciach Pani w trakcie i po próbie: 6 Milicz

DSC 1936

Jednak, jako że odpoczynek nie był motywem przewodnim naszego wyjazdu, część chórzystów podreptała od razu na pływalnię “Milicka Fala”, zaś pozostali przeznaczyli czas wolny na beztroskie hasanie po dworze i zwiedzanie okolicznych atrakcji. Muszę tu dodać, że niezależnie od tego gdzie byliśmy, wszędzie podążaliśmy z muzyką na ustach, niosąc okolicznym mieszkańcom radosną nowinę, że warsztaty trwają w najlepsze. Po przerwie, pełni zapału, mogliśmy rozpocząć przygotowania do niedzielnego koncertu.

9 Milicz

Wieczorem przeszliśmy do najbardziej wyczekiwanej części wyjazdu, czyli integracji chóralnej. Okazało się, że nie tylko nowi chórzyści potrzebują tak zwanych otrzęsin, żeby stać się pełnoprawną częścią chóru. Kilku starszych stażem kolegów, mających kilka dobrych sezonów za sobą, przyznało się do wyłamania z tradycji. W ten oto sposób w szranki stanęło aż dwanaście osób, podzielonych na dwie, gotowe na wszystko drużyny.

Wśród konkurencji znalazły się gra w Jengę (z przeszkodami), walka z rajstopą, muzyczne szarady, wyścigi rzędów, a nawet test sprawdzający wiedzę o Ars Cantandi. Jednak najtrudniejszym zadaniem okazało się rozpoznanie na zdjęciach młodszych wersji naszych chórzystów.

10 Milicz

11 Milicz

12 Milicz

Po tych zatartych bojach przyszedł czas na odpoczynek i relaks - czyli tańce i śpiewy. W końcu!

 

Warsztaty zakończyły się niedzielnym koncertem w milickim ośrodku kultury, o którym wspominaliśmy wcześniej, a który był zwieńczeniem udanego weekendu. Myślę, że wyjazd ten, krótki lecz owocny, wycisnęliśmy niczym soczystą cytrynkę i jak zawsze, daliśmy z siebie wszystko! A rezultaty będą widoczne - to znaczy słyszalne - już wkrótce :)

 

 • 32257597547_6bf23cfd06_z
 • 46476236704_3ce6009e74_z
 • 46476264894_f33bcbb4a6_z
 • 46476272274_507afbfd07_z
 • 47199733491_db6fd719da_z

Zdjęcia z koncertu wykonał Łukasz Gościniak, album dostępny: https://www.flickr.com/photos/gosciniaklukasz/32257597547/in/album-72157676774378677/

 

 

Złoto w Bydgoszczy

Pod koniec kwietnia wyruszyliśmy na podbój Kujaw oraz drugiej edycji bydgoskiego Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Chóralnego "Musica in Urbe", z którego wróciliśmy z dyplomem zwycięzcy w kategorii chórów mieszanych oraz statuetką konkursu “Musica in Urbe”!
Przywieźliśmy ze sobą także dwie nagrody specjalne:
za najlepsze wykonanie utworu kompozytora bydgoskiego - “In te domine speravi” Łukasza Urbaniaka
oraz nagrodę specjalną Kierownika Katedry Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Było to zaproszenie na Międzynarodowy Konkurs Chóralny "Fala Dźwięku" - już wiecie, gdzie nas szukać w kwietniu przyszłego roku! Do zobaczenia :)

 • Bydgosz_2019_2
 • Bydgosz_2019_3
 • Bydgosz_2019_4
 • Bydgosz_2019_5
 • Bydgosz_2019_6
 • Bydgosz_2019_7
 • Bydgoszcz_m
 • P4277307

Pierwsze słyszę..! w Miliczu

Wielkimi krokami zbliżają się nasze zimowe warsztaty!

Tym razem nad nowym materiałem pracować będziemy w pięknym Miliczu. W tym roku warsztaty nie przejdą bez echa i w niedzielę 24 lutego o godzinie 17 w zakończymy je w Ośrodku Kultury w Miliczu koncertem "Pierwsze słyszę...!"

Będziecie mogli usłyszeć utwory z bajek Disneya, hity Czesława Niemena, Kory, ale również piękną słowiańską muzykę folkową.

Serdecznie zapraszamy do Milicza!!!

szczegóły koncertu: https://www.facebook.com/events/2551101741570826/

pierwsze slysze

Update

Zdjęcie z wprowadzenia do artykułu wykonał Łukasz Gościniak, album z konceru dostępny: https://www.flickr.com/photos/gosciniaklukasz/32257597547/in/album-72157676774378677/

Podkategorie

Podkategorie