Relacja z IV Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego im. Claudio Monteverdiego w Wenecji

W dniach 17-20 października 2019r odbyła się czwarta edycja Weneckiego Festiwalu i Konkursu Chóralnego im. Claudio Monteverdiego, w którym mieliśmy zaszczyt i przyjemność wziąć udział, a także stanąć w szranki chórami z Rosji, Litwy, Czech, Niemiec i Słowenii.

1 Wlochy2019

Włochy przywitały nas bardzo ciepło jak na październik – bezchmurnym niebem i 20oC. Już pierwszego dnia, bezpośrednio po długiej podróży autokarem występowaliśmy wraz z innymi chórami w pięknej gotyckiej Bazylice Santi Giovanni e Paolo na koncercie sakralnym odbywającym się w ramach festiwalu.

2 Wlochy2019

Byliśmy pod dużym wrażeniem atmosfery świątyni oraz występujących zespołów – nasze serca skradł występ chóru „Neuer Kammerchor Berlin”, którego wykonania wprowadziły nas w uroczysty, refleksyjny nastrój pierwszego dnia pobytu we Włoszech.

Dwa dni później, na przesłuchaniach w Bazylice Świętego Piotra w Castello wykonaliśmy przygotowywany przez nas skrupulatnie od wielu miesięcy program, w którego skład weszły następujące utwory: „Salvator Mundi” Thomasa Tallisa, „Kołysanka ludowa” Ludomira Różyckiego, „Cantate domino” Randalla Stroopa i „In te Domine Speravi” Łukasza Urbaniaka. Oceniało nas Jury złożone ze światowej sławy muzyków pod przewodnictwem polskiego wybitnego kompozytora - dr Pawła Łukaszewskiego. Ciężka praca, którą włożyliśmy w przygotowania do konkursu została doceniona – uzyskaliśmy bardzo dobry wynik punktowy, który umożliwił nam udział w konkursie o Grand Prix. Wykonaliśmy na nim dwa bardzo ambitne utwory, których przygotowanie było dla nas prawdziwym wyzwaniem: „Kalejs Kala Debesis” Selgi Mence oraz „Crucem tuam adoramus, Domine” Pawła Łukaszewskiego. Zasłużoną pierwszą nagrodę w tych zmaganiach otrzymał wcześniej wspominany chór z Berlina „New Chamber” dyrygowany przez Adriana Emansa, czego gratulujemy im serdeczne ;)!

8 Wlochy20191

9 Wlochy2019

10 Wlochy20194

My natomiast spędziliśmy kilka następnych dni na zasłużonym odpoczynku po Festiwalu w przepięknej miejscowości Moniga del Garda.

11 Wlochy2019

Region Lago di Garda, największego i najczystszego jeziora północnych Włoch, zachwycił nas swoim malowniczym krajobrazem i atmosferą sielskości oraz bliskości natury. Odwiedziliśmy też piękny Mediolan, gdzie zwiedzaliśmy słynną katedrę Duomo, a w drodze powrotnej zahaczyliśmy o przepięknie ulokowany w górskim regionie Trydent.

12 Wlochy201912

13 Wlochy

Do domu wróciliśmy szczęśliwi, ze Złotym Dyplomem, brzuchami pełnymi pysznej włoskiej pizzy i pasty oraz głowami pełnymi wielu cennych doświadczeń, wniosków na przyszłość i przepięknych wspomnień ze słonecznej Italii.

14 Wlochy2019