ARS CANTANDI PO LWOWSKU (relacja Vassyla Chuchmana)

“Ars Can-tan-di, Ars Can-tan-di…!!!”?

Kiedy poznajemy innego Człowieka – poznajemy inną Planetę, która jest jedyną i niepowtarzalną w całym Świecie, gdyż poznajemy zespół artystyczny – od razu powstaje przed nami całą Galaktyka. 9 lutego 2008 roku miłośnicy śpiewu chóralnego we Lwowie mieli szczęście wypełnic odkrycie nowej Galaktyki, imię której “Ars Cantandi”.

Chór Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego z Wrocławia z wielkim sukcesem wystąpił na IX Festiwalu “Wełyka Koliada” (“Wielka Kolęda”), który corocznie odbywa się w cerkwi Świętej Eucharystii we Lwowie. Publiczność bardzo ciepło przyjmowała kolędy polskie, oraz różnych narodów świata, a kolędy ukraińskie, w doskonałym wykonaniu gości z Polski, powodowały prawdziwą burzę oklasków i niektóre utwory chórzyści musieli śpiewać na „bis”. Młody zespół “Ars Cantandi”; który rozpoczął swoją działalność artystyczną tylko w grudniu 2004 roku, już ma poważne nagrody na konkursach chóralnych i jest bardzo znany w Polsce, w Czechach, a teraz i w Ukrainie. Chór prowadzi młoda, ale bardzo utalentowana dyrygentka pani Anna Grabowska-Borys. Pani Ania jest laureatką Międzynarodowego Turnieru Dyrygentury Chóralnej, teraz studiuje dyrygenturę symfoniczną, a także jest słuchaczką wiele rożnych podyplomowych studiów muzycznych. Można sobie tylko wyobrazić ile potrzeba energii, entuzjazmu, zdolności zawodowych i pracy od dyrygenta i od każdego członka zespołu, aby za dość krótki czas osiągnąć taki poziom. Świeżość i wielobarwność młodych głosów zainspirowanych tajemniczą magią dyrygentki wzburzają cały wir pozytywnych emocji, co nie pozostawia żadnej szansy obojętności. Jest tylko jedno słowo, aby wyrazić to przeżycie – BRAVO!!!
Można śmiało powiedzieć że Festiwał “Wełyka Koliada” w tym roku udał się jak najlepiej. W ciągu miesiąca wzieło w nim udział 58 różnych zespołów: chóralnych, instrumentalnych, wokalno-instrumentalnych, teatralnych i ludowych. Spodziewamy się że w następnym X Jubileuszowym Festiwalu zobaczymy i usłyszymy jeszcze więcej ciekawych występów, a naszych gości
z Wrocławia zapraszamy na koncert galowy, w którym zawsze uczestniczą najlepsze zespoły.

Poza udziałem w Festiwalu chorzyści z Wrocławia mieli towarzyskie spotkanie z chórem “Boyan” Domu kultury pracowników telekomunikacji Lwowskiej filii “Ukrtelekom”. Spotkania zespołów artystycznych zawsze powodują przyjaźń między ludźmi i bezpośrednie poznanie czegoś nowego – innej tradycji, kultury, sposobu życia..., innym słowem, integracje. Chorzyści “Boyanu” postarali się pokazać swoim gościom Lwów – miasto, które ma bardzo bogatą, wspólną, ukraińsko-polską historię, a także swoje ciekawe tradycje. Studenci to naród ciekawy i kreatywny, tak że z przyjemnością zwiedzali i stare zabytki i ... dyskoteki, przecież to tak samo część kultury współczesnej.

Ale najciekawsze – to warsztaty chóralne, które wynikły trochę spontanicznie. Raczej jednym z punktów przyjazdu “Ars Cantandi” do Lwowa były warsztaty, jednak ich forma pozostała trochę transformowaną, szczególnie dla dyrygentki. Zamiast prowadzić próby z jednym zespołem, pani Ania “dostała gratis” jeszcze dwa: chór “Boyan” i dziecięcy zespół wokalno-taneczny “Wesołe trzewiczki”. Chórzyści obu zespołów i ich dyrygent bardzo dużo skorzystali z systemu rozśpiewania, który praktykuje pani Ania, a także otrzymali i wnieśli do swojego repertuaru
„z pierwszej ręki” kilka ciekawych utworów polskich. Również dyrygent “Boyanu” i “Wesołych trzewiczek” miał przyjemność prowadzić próby z “Ars Cantandi”. Z dwóch zaproponowanych do prób z “Ars Cantandi” utworów ukraińskich, okazało się że jeden był już zaplanowany wcześniej [przyp. Anna Grabowska-Borys: „zupełnie przypadkiem okazało się, że Vassyl – nieświadomy - przyniósł dla Ars Cantandi do pracy „Oj dub duba” – ukraiński utwór ludowy, nad którym właśnie miałam zamiar pracować na tych warsztatach! Zbieg okoliczności?....hm….”]. Jak powiedziała Katrusia, jedna z chórzystek “Ars Cantandi”: „między dyrygentami jest jakaś telepatia”. Coś w tym jest. Przecież muzyka – to język uniwersalny i przede wszystkim emocjonalny. Bardzo często mówimy te same rzeczy, ale w inny sposób i ten każdy nowy sposób dodaje pełności i wzbogaca ten język.

Wszyscy mamy nadzieję że wkrótce orbity naszych Galaktyk ponownie zbliżą się, ponieważ jest potrzeba cały czas wymyślać te nowe sposoby i dzielić się nimi z ludźmi. Na tym polega życie artystyczne – cały czas walczyć z szarą codziennością.

Vassyl Chuchman – dyrygent symfoniczny, chórmistrz, śpiewak, aranżer. Absolwent Fakultetu Muzyczno-Pedagogicznego im. F. Kołessi oraz Akademii Muzycznej im. Ł. Łysenki we Lwowie. Laureat międzynarodowych konkursów dyrygenckich i chóralnych. Wielokrotnie występował jako dyrygent gościnny z orkiestrami w Polsce i na Ukrainie. Prowadzi ożywioną działalność jako kierownik artystyczny zespołów wokalnych oraz chórów, z którymi zdobywa laury na konkursach w kraju i za granicą, z którymi dokonał wielu nagrań na płyty CD. Od trzech lat z sukcesami kieruje Zasłużeną Chorową Kapelą Ukrainy "Boyan" im. Ewgienia Wachniaka we Lwowie.

Istniejący już od 60 lat Chór „Boyan” jest jednym z najbardziej znanych zespołów na Ukrainie biorącym udział w wielu różnych wydarzeniach artystycznych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami m.in. Hiszpanii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Finlandii oraz USA.
Zespół jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych.
Boyan słynie z wykonawstwa ukraińskiej muzyki ludowej, ale posiada także szeroki repertuar utworów muzyki klasycznej. Wielu jego członków to pracownicy firmy telekomunikacyjnej, sprawującej mecenat nad zespołem, ale są to także studenci, nauczyciele, doktorzy i inżynierowie, których łączy wspólna pasja śpiewania.